esmaspäev, 28. märts 2016

Rayong, tagasi Tais

Rayongi jõudmiseks pidin esmalt Chiang Maisse lendama, kuna kõik mu lennupiletid saavad alguse just sealt. Iseenesest polnudki see halb variant sedasi reisida, sest nii või teisiti oleksin pidanud kuskil vahepeatuse tegema, teine variant oleks Bangkok. Kuigi Bangkok on Rayongile lähemal, on Chiang Mai hinnad sõbralikumad. Lennukis valdasid mind murelikud mõtted, kuna olin kuulnud, et `smokey season´ on Chiang Mais  täies hoos. Kurb ja kahju oli kohalikest, kes seal oma tervisest ilma jääva. Mina tulen ja lähen ja saan oma käimisi vastavalt sättida, nemad aga rikuvad oma tervist pidevalt ja järjekindlalt. Süreaalne surev linn... hingamisteede haigusi põeb iga kolmas... kaasaarvatud kopsuvähk, bronhiit jne. Õnneks peale vihmaperioodi on õhk jälle puhtam, kuid alates veebruarist ei soovita seal kellelgi pikemalt peatuda. Nüüd siis taipasin, miks mu massaažiõpetaja Iisrealist käib Chiang Mais ainult novembris-detsembris,vahetult peale vihmaperioodi lõppu... ja seda juba paarkümmend aastat nii.
Ometi oli hea jälle seal olla, linn oli mulle koduseks saanud. Prantslasele kuuluv väike hotell http://www.thiphanet.com/oli armas, kuigi konditsioneeri puudumine andis tunda ja magasin öö rahutult. Hommikul vara pidin jälle lennujaamas olema, kuid kõik laabus kenasti. Sain teeäärest songhtaewi peale, kusjuures Oliver, hotelli omanik oli kena ja aitas mu kotte kanda. See ongi väikeste kohtade võlu, et kohtad palju inimlikkust ja soojust, mida suurtes hotellides naljalt ei leia.
Taevas Chiang Mai kohal
Lennukiaknast välja vaadates hämmastas tume pilv, mis linna kohal hõljus. Otsustasin foto teha ja siis veel ühe veidi hiljem. Erinevus oli selgelt näha...
                                                                                       
... ja veidi hiljem


Rayongi U-Tapao lennujaam oli väike. Ei mingit passikontrolli kohalikel lendudel. Inglise keelse sildi kõrval ilutses kulunud venekeelne silt - väljapääs...Seesma lennujaam teenindab kogu piirkonda, mille sisse jääb ka patulinn Pattaya. Seekord ma loobusin Pattaya külastamisest, sest vesi seal ei pidavat sobima ujumiseks, nagu ma siin pikemalt peatuvatelt eurooplastelt kuulsin. Ja üldse on seal paju müra, alkoholi, meelemürke, transvestiite, prostituute ja suur rahvaste paabel.
Kohtasin kolme rootsi prouat, kes olid suvituskoha otsingutel läbinud pea sama tee, mis minagi ja jäänud siia Rayongi neljaks-viieks aastaks juba. Nad tulevad jaanuarist alates ja jäävad paariks kuuks. Tagasi läksid paljud märtsi viimasel nädalal kui lastel algas siin koolivaheaeg ja suvituspiirkond täitus lärmakate teismelistega. See on uskumatu lärm, mis siin toimuma hakkab, kui tulemas on nädalavahetus. No mitte küll iga nädalavahetus aga päris tihti... Iga hotelli-motelli õue peal seatakse üles võimendid ja mikrofonid ja karaoke võib alata. Võim keeratakse põhja ja seda kiunuvat kisa (laulmist) trummipõrina saatel on hirmus kuulata. Kui see esimest korda toimus, olin veel Sharky Home´is ja tundsin, et pean sealt põgenema, süda hakkas rütmist välja minema...
Väike puhas motell Sharky Home

Pidu mere ääres

Kuid üllatus-üllatus, see tingel tangel kostist iga õue pealt. Õnneks lõppes kõik kella 10 paiku, kell 23 on igal pool vaikus majas. Ükskord pidin veel oma uues hotellis Wellingtonis sama asja üle elama. Ütlesin oma kohalikule sõbrale, et Eestis küll keegi normaalne inimene sellisesse hotelli enam tagasi ei tuleks aga ta kehitas õlgu ja ütles, et see on igalpool nii. Pattayas ilmselt veel hullem... Chiang Mais ma küll midagi säärast ei kuulnud. Ilmselt käib see rohkem rannapuhkuse juurde.
Sellepärast ma haun plaani, et kui järgmisel aastal siia piirkonda tulla, peaks rentima maja, nagu osad rootslased seda teevad. Ka kondod on piisavalt kaugel hotellidest ja sealgi oleks mõeldav korter rentida.. Kuulsin rootslastelt huvitavat infot - välismaalane ei saa Taisse osta korterit või maja koos maaga, osta saab vaid kõrgemal korrusel olevaid kortereid, millel ei ole ühendust maaga. Maad eraldi ei saa välismaalased samuti osta. Ereand on vaid neile, kel on Tais oma firma registreeritud.

Kuid nüüd lähemalt minu saabumisest. Mu lennupilet sisaldas transfeeri lennujaamast Rayongi, mis on kohalik keskus. Rayong on rikas piirkond, kuna piirkonnas on naftat, mida töödeldakse ja laiali transporditakse küll merd ja maad mööda. Siin ei näe tuk-tukke, palju on uusi uhkeid autosid. Näha, et elatustase on kõrge. Otsustasin ühe öö viibida Rayongis, et siis järgmisel päeval edasi rannapiirkonda suunduda. D.D. Residence https://goo.gl/maps/8EYnEauTzV22 Rayongis oli korralik hotell, vaikne ja puhas. Vahemaad olid järgmised - lennujaamast linnakeskusesse u 40 km, 40 minutit sõitu ja Rayongist Ban Phe rannapiirkonda, mis oli minu valik puhkamiseks, 20 km ehk paarkümmend minutit sõitu. Olin broneerinud booking comi kaudu sinna väikse motelli 15 päevaks. Sellele majutusele oli mitu positiivset tagasisidet rootslastelt, seega arvasin, et satun korralikusse kohta. Kuid suur oli minu imestus, kui leidsin eest räpaka teeäärse motelli, kus toimetas uimaselt väsinud naisterahvas, kes ilmselt ei olnud kas paranenud eelmisest õhtust või oli ta väga haige.

Hoiatuseks siis M.M.Villa Residence https://goo.gl/maps/WfKBZX5paaJ2 on täiest out, ei soovita seda mitte kellelegi. Mul vedas, et kohtusin lennujaamas kohaliku mehega, kes tuli Chiang Maist ärireisilt ja kes pakkus, et võib mind minu motelli sõidutada. Tänu temale leidsin 5 km kauguselt korralikud hotellid, mis olid väga soodsa hinnaga ja kvaliteedilt kümme korda paremad. www.wthotel.net
Wellington Hotel

Küllap see rootslane, kes oli motelli omanik lasi oma semudel boobking comis positiivseid hinnanguid panna, mille õnge ma läksin. Pidasin omanikuga booking comi kaudu maha väikse lahingu, kuna ta tahtis broneerigu raha mu kontolt maha võtta ja andis booking comile teada, et ma ei ole kohale ilmunud. Kuid ma helistasin booking comi ja ütlesin, et motell nimelt annab valeinfot, ma olin kohal ja soovisin maksta krediitkaardiga, nagu lehel oli kirjas aga mulle öeldi, et see ei ole võimalik, mistõttu pidin uue koha otsima. Ja see kõik oli tõsi, sest väsinud naine ütles, et neil ei ole veel aparaati, kuna booking com ei ole seda neile veel saatnud. Mis on nali omaette, sest booking com ei saada kellelegi kassaaparaate. Booking com vabandas ja uuris, kas uus hotell on kallim, et nad maksavad vahe kinni aga hotell oli paraku odavam, booking comi kaudu vabandas ka rootslane, vähemasti nii mulle öeldi.  See, et koht oli räpane, ei oleks mõjunud, sest see on väga suhteline info kaugelasuvale booking comi töötajale, seda enam, et lehel ilutsesid rootslaste positiivsed hinnangud, aga õnneks leidus väike konks millest sain haarata, et broneering tühistada.

Siinne rand on täis pikitud väikseid söögikohti, kus pakutakse erinevaid mereande. Esimesel nädalal sõin paaril korral aga kuna mul on mereandide suhtes veidi allergia, siis loobusin sellest toidust.

Krevett oma täies hiilguses

Pildiallkirja lisamine

Rannaäärsed söögikohad on kõik ühtemoodiLeidsin hotelli kõrval asuva väikse Maya restorani, kus rootsi naised olid püsikliendid. Nägin neid seal pidevalt enne kui me lõpuks tuttavaks saime.  Tunduski, et see on justkui väike klubi, kus nad igal õhtul kokku saavad. Üks rootsi paar elas minuga ühes hotellis, korrus madalamal.
Vaade minu toast Wellingtons

Mõnede ranna söögikohtade ümbrus on täis mere poolt randauhtud rämpsu ja istumine seal veidi ebamugav. Tundub, et mõned tai inimesed lihtsalt ei näe või ei taha seda näha... ütleme nii et 20% näevad. Nii olen leidnud endale paar kohakest, kus ma rannas käin ja sealt merre ujuma. Ilmselt tuleb end selle mittemärkamisega harjutada..
Aga meri oma avarusega siin mulle meeldib.

Langkawil tundus tihtipeale, et kas olen ikka mere ääres või olen mingis vaikses tiigis, kust paistavad saarekesed. Tuult oli aga laineid mitte. Siin on aga igakord vahused lained üksteist taga ajamas, see pilt on vahel veidi hirmutav aga võimas. Kõige meeldivam on siinse ranna juures avaruse tunne, mis tekib merele vaadates, see on piiritu... Olen nüüd õppinud lainetega toime tulema, tuleb lihtsalt madalatest kohtadest, kus nad tekivad veidi kaugemale minna ja siis lasta lainetel end hõljutada - see on ääretult mõnus. Vesi on siin puhas ja läbipaistev, soolane... hea ravivõimega.
Kohaliku elu kohta olen kuulnud, et võrreldes mõne aastatagusega on näha kuidas elu on läinud siin paremaks, puhtamaks, kadunud on rannaäärsed lobudikud. Usun, et ka need mis praegu on, saavad varsti paremaks, positiivne areng siin on tajutav.

Tutvusin rannas ka ühe vene prouaga Nadeždega, endise komsomolitegelasega, kes nüüd siin head elu elab.
Nadežda

No ei tea, mis teenete eest ta omale luksusliku elamise siin ostsin, aga korter oli tõesti vägev. Nadežda pakkus müügiks sõbranna 1-toalist köögiga stuudiokorterit 21-sel korrusel, mis maksis 3 kohalikku miljonit, seega kuskil 75000 eurot.  Ta arvas, et võib ka oma korteri ära müüa aga kuna see on 2 magamistoa, elutoa ja köögiga, siis 6 miljoni kohaliku raha eest. Proua oli 70 aastane aga nägi välja nagu 50, ütles et hea niiske soolasegune mereõhk on selle taga. Ta rääkis, et varem oli siin olnud palju venelasi, aga nad on kõik läinud, kuna vene majandus on kõvasti langenud ja inimestel pole enam taskukohane siin elada-käia. Oma 70 aasta jooksul ei olnud ta õppinud ära inglise keelt ja suhtles kondos, kus ta korterit omas tai inimestega vene keeles. Väga tuttav tunne tuli... Nadeždaa tütar ja lapselapsed elavad Pattayas ja käivad seal koolis. Ta pidas plaani siit perega lahkuda ja minna Hispaaniasse, kus on rohkem kaasmaalasi. Tagasi Venemaale mitte mingi hinna eest!
Tagapool on näha kondomiinium, kus Nadežda elab

Õhtuti, kui õhk on jahedam, on mõnus jalutamas käia. Paar päeva tagasi sattusin kenale kontserdile, mis osutus pulmapeoks. Tulin mööda randa ja otsustasin, et tagasi lähen teed mööda. Meri oli tõusnud ja rannaäärne prahti täis. Siis kuulsin kohalikku kena vaikset muusikat ja nägin, et avaral platsil on restoranilauad ja lava üles seatud, kus laulavad kaks meest. Istusin tükk aega ja kuulasin... kui ära hakkasin minema, siis märkasin et tegemist on hoopis pulmapeoga, kena pruutpaar võttis väravas külalisi vastu...Otsustasin tutvuda ka kohaliku küla eluoluga. Üldpilt on hästi kirev. Kohata võib korralike rendiks mõeldud maju, kohalike rikaste elamuid ja samas kõrval vaesed hütid. Loodus ja aiad on siin võrratud, ja mangod on valmimas...
Külapood
Lihtsalt maja


Õitsemise tahe


Maja rendikstelefoninummer


Kindlasti oleks veel paljust kirjutada ja kõik kohe ei meenugi... jõuame veel kõigest rääkida...


1 kommentaar:

  1. Helga, ma pole kunagi nii head, informatiivset ja objektiivset Tai reisikirja lugenud!Rääkimata piltidest. Suured tänud sulle! (andku mulle teised Taist blogijad andeks, no ma pole lihtsalt peale sattunud... ehk ka sellepärast, et see maa pole iial mu reisieesmärk olnud).
    Oled öelnud välja nii hea kui halva, jättes otsustamise lugeja hooleks. See intrigeerib rohkem vaatama minemist, kui vaimustunud ilutsemine või ainult mahategev resymee.
    Jah, et sinu pikast reisist sotti saada, peame koos maha istuma ja näpuga kaardil järge vedama. Kõige kehvem mul geograafia just hetkel ongi, seda pöhjusel, et pole ise aega/võimalust olnud suurt kaarti kõrvale võttes sinu lugematutesse käikudesse syveneda.

    VastaKustuta